Wykończenie powierzchni

Sofa, kanapa, krzesło biurowe, fotel w poczekalni, krzesło w restauracji, wreszcie nasz samochód, buty czy torby – wszystko to pokrywa jakiś materiał, nierzadko właśnie sztuczna skóra. Przy pierwszym kontakcie sprawdzamy estetykę, design, czy będzie nam to pasować? Dopiero po chwili dotykamy, siadamy, ubieramy – chcemy poczuć, jaki dany materiał jest w dotyku. Wybierając tekstylia do naszego domu, chcemy, by były one miękkie, przyjemne i dawały poczucie przytulności. Szukając dermy do samochodu, oczekujemy wytrzymałości przez lata, a materiały wybierane do miejsc użyteczności publicznej muszą być przede wszystkim łatwe w utrzymaniu w czystości, ale także i komfortowe. Producenci derm oferują różnorakie wykończenie powierzchni w zależności od preferencji przyszłego użytkownika.

100% PVC

Największą grupę derm stanowią te, które w swoim składzie mają PVC, czyli podczas produkcji na warstwę spodnią został wylany polichlorek winylu ((C2H3Cl)n . Ze względu na dużą wytrzymałość na ścieranie, pękanie i promienie UV polichlorek winylu stosuje się w tapicerstwie samochodowym, jachtowym czy przy produkcji mebli ogrodowych. Dodatkowo materiały wykonanego na jego bazie są łatwe w utrzymaniu w czystości.

PVC + PU

By nadać efekt miękkości skórom PVC, wielu producentów decyduje się dodać do ostatniej warstwy niewielki procent poliuretanu (PU), otrzymywanego z surowej ropy naftowej. Materiał staje się przyjemniejszy w odbiorze, milszy w dotyku i nie podrażnia skóry. W opinii wielu użytkowników rośnie komfort eksploatacji. Właśnie produktu na bazie PU cieszą się największą popularnością wśród tapicerów mebli.

Mikrofibra

Mikrofibra to materiał poliestrowy, niezwykle popularny w sektorze tapicerki meblowej. To miękkie wykończenie i delikatny meszek imitujący zamsz dają gwarancję przytulność i miękkości mebla. Przyjemna w dotyku mikrofibra jest paroprzepuszczalna oraz antyalergiczna. Stanowi dobrą barierę dla kurzu i roztoczy. Należy ją czyścić w temp 40-50 przy użyciu delikatnych środków, następnie wypłukać w zimnej wodzie.

Lakierowane

Lakierowana powierzchnia ekoskóry cieszy się dużą popularnością głównie w branży obuwniczej oraz przy produkcji torebek, portfeli czy kapeluszy, okresowo również w przemyśle odzieżowym. By uzyskać wysoki połysk, podczas procesu produkcyjnego nanoszona jest specjalna błyszcząca folia, która staje się warstwą wierzchnią ekoskóry. W przypadku powstałych zabrudzeń ważne jest by usunąć plamy niezwłocznie. Z biegiem czasu na lakierze mogą pojawić się nieestetyczne pęknięcia, czasem też materiał ulega zmatowieniu.